Áttelelő növények, téliesítés és egyebek – December az Örök Zöld Kertben
Írta: Takácsné Kovács Anikó
Decemberben az áttelelő növényeké a főszerep az Örök Zöld Kertben.
A november közepén megkezdett téliesítést decemberben is folytatom, ha az időjárás és a sok csapadék miatt a talaj is megengedi.
❄ Az igazi tél közeledtével komposztfölddel és lombbal takarom a veteményesben azokat a növényeket, amelyek nem feltétlenül télállóak és téliesítést igényelnek. Így egyszerre megoldom a tápanyagutánpótlást a tavaszi vetésekhez és a mulcsozást.
❄❄ Nem csak a veteményesben téliesítettem, hanem a legelőn a gyümölcsfáknál is.
❄❄❄ Kedvenc áttelelő takaró- és haszonnövényeim: őszi káposztarepce, árpa, spenót, fodros kel, brokkoli, fekete gyökér, petrezselyem,sóska, káposzta, kelkáposzta és fokhagyma . Közülük is legjobban káposztafélék bírják a hideget, ők nem is kapnak extra védelmet. De több -5 fokos hajnal után is él a facélia, a takarmányrépa, a sárgarépa,a zeller és a hagymák.
Megmutatom őket egy-két fagyos éjszaka után a november végi napsütésben, majd egy -5°C-os decemberi reggelen és egy fagymentes decemberi délutánon.
Vessünk egy pillantást november végére!
Megérkeztek a decemberi keményebb fagyok. Lássuk, hogy bírják a növények!
A kakasvágás is a decemberi tennivalókhoz tartozik. Levágtam 2 idei kakaskát, amiből finom húslevest ettünk. A húsuk java karácsonyig pihen a fagyasztóban a bárány mellett. Sajnos nem tudom az összes baromfi genetikáját megőrizni, ahhoz sokkal több tyúk és hely kellene.
Együnk valamit, biztosan megéheztetek! Kakashúsleves, krumplis tészta és édes, sütőtökös rizs a menü. Végül is ezért dolgozunk.
Polikultúra: facélia, fekete gyökér, árpa, takarmányrépa, repce vegyesen, szorosan egymás mellett. Így könnyebben áttelelnek. Tavaly is több facélia túlélt egy-két -16 fokos éjszakát. Elvileg lehetetlen, a gyakorlatban mégis előfordul. Védi egymást a vegyesen levő nagy zöld tömeg, a sok mulcs, az élő talaj, ami télen is hőt termel és sokkal kevésbé fagy át, mint egy feketére művelt vagy csak száraz mulccsal (pl. szalmával) takart talaj.
Fagyos december 15-e reggel
Látjátok a különbséget? A falevelek, amik már nem élnek, nem termelnek hőt, deresek, de az élő, zöld növényeken szinte nincs dér. A vegetáló, zöld növény melegítő hatása fokozottan érvényesül nagy zöld tömegnél.
Másik oka az eltérő dérmennyiségnek, hogy az ágyásokat friss komposzttal szórtam meg veteményezés előtt, amiben intenzív talajélet van most is a mulcs alatt. Az utakat viszont csak mulcsoztam és kb. 10 cm-rel mélyebben fekszenek, ahova leül a hideg. Ilyen egyszerű!
Örök Zöld kert 2019. december 15-én
Ne feledjétek, a kertünk élő, zöld növénnyel borítottsága (a haszonnövényeink és az élő mulcs) sokkal többet hoz a „konyhára”, mint a többi mulcsféle és nincs ökológiai lábnyoma, mint az input mulcsanyagoknak. A zöld növények télen is nekünk dolgoznak: fotoszintetizálnak, kivonják a szenet a légkörből, beépítik azt a talajunkba, táplálják a talaj élőlényeit, hogy azok tavasszal teljes gőzzel segíthessék a növényeinket a fejlődésben és a harmatot gyűjtve feltöltik a talajunkat az éltető vízzel.
A felsorolt szempontok a globális felmelegedés és klímaváltozás éveiben nagy jelentőséggel bírnak, a megvalósításuk környezettudatos embert igényel.
Végül, de nem utolsósorban látványnak is gyönyörű a decemberi zöld kert!