MAPER Berkenye osztott PDC 2025

 

Fókuszban a családi léptékű permakultúrás rendszerek tervezése

 

Helyszínek és időpontok:

  1. Hétvége: Május 9-11. Természetvédelmi és Humánökológiai Központ (Agostyán)
  2. Hétvége: Május 23-25. Valaha Tanya (Vértesacsa), Manna Erdőkert (Szár)
  3. Hétvége: Június 13-15. Pallagvölgyi Biokert, Holdsárkány kertje (Kóspallag)
  4. Hétvége: Július 2-6. Nagyszékelyi füvészkert (Nagyszékely)

 

Oktatók: A képzést szakmai szempontból Dr. Mag Zsuzsa fogja össze, akit a képzés folyamán szervezési oldalról Árvai Boris és Dr. Neubauer Éva fog segíteni.

Az egyes témákat oktató szakértők, illetve minket vendégül látó helyszíngazdák között lesz: Árvai Boris, Dr. Farkas Judit, Dr. Gál Izóra, Kardos Etelka, Kulcsár Balázs, Labanc Györgyi, Lantos Tamás, Dr. Mag Zsuzsi, Milánkovics Kinga, Dr. Neubauer Éva, Dr. Szilágyi Alfréd, Szlatényi Dóra, Tuba Máté és még sokan mások.

JELENTKEZÉS: https://forms.gle/cmAt2XQLz3GzLykV8

 

Leírás: A képzés elsősorban a kis-közepes, családi léptékű gazdálkodási rendszerek megtervezéséhez és kialakításához nyújt átfogó eszköztárat, külön hangsúlyt fektetve azokon belül az évelő növényeken alapuló alrendszerek, például erdőkertek, és a háziállatok rendszerbe integrálására. A jelenkor kihívásaira válaszolva kiemelt hangsúlyt fektetünk a biztonság kérdéskörére: a képzésen igyekszünk sok oldalról körbejárni, hogy milyen módon lehetséges egy változó világban biztonságot és bőséget adó rendszereket tervezni és építeni, amelyekkel egyben a minket körülvevő ökoszisztémákat is regenerálni tudjuk. Ezért választottuk névadó növényünkek a berkenyét: a házi berkenye ültetése után mélyre engedi gyökereit, hatalmasra nő, sokáig él és bőven terem.

 

A képzés helyszínei között több különböző méretű és életkorú kert és önellátási célú gazdaság, valamint két árutermelő családi gazdaság is lesz, így a tanultak igen sokféle megvalósulását fogjuk megmutatni a gyakorlatban is. A képzés oktatói és helyszíngazdái kivétel nélkül számos módon (gazdálkodóként, tervezőként, oktatóként) kapcsolódnak a permakultúrához.

 

Képzésünk első hétvégéjének az agostyáni Természetvédelmi és Humánökológiai Központ ad majd otthont, ahol gyönyörű erdei környezet és egy 30 éve szeretettel alakított, harmonikus és komplex gazdaság vesz majd minket körül. Ez a hétvége az ismerkedésről és az alapok elsajátításáról fog szólni elsősorban, emellett Szlatényi Dóri segít nekünk a talajokkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalók elsajátításában.

 

Második hétvégénket a Valaha Tanyán indítjuk, ahol Kulcsár Balázsék árutermelő permakultúrás családi gazdaságában agrárerdészeti és különböző állatos rendszereik működésébe kapunk majd betekintést. Emellett ezen a hétvégén már a tervezés módszertanának, eszközeinek megismerése és gyakorlása lesz fókuszban. Tuba Máté a víznek a tájban és rendszereinkben betöltött szerepével, és a vízzel való bölcs bánásmódhoz szükséges gyakorlati eszközökkel ismertet majd meg minket. A hétvége utolsó napját a szári Manna-erdőkertben fogjuk tölteni, ahol az erdőkert-szerű, évelőkön alapuló komplex rendszerek kialakításának alapjaival ismerkedünk majd meg, illetve megnézzük Zsuzsiék erdőkertjét.

 

Harmadik hétvégénket Kóspallagon töltjük, ahol házigazdánk, Szilágyi Alfréd fog minket kalauzolni, így betekintést nyerhetünk a Kóspallagon az elmúlt években kibontakozó igen változatos kezdeményezésekbe: megismerkedünk a Frédiék által létrehozott, doboz-rendszerben családokat minőségi zöldséggel ellátó Pallagi biokerttel, a gyógynövényekkel, az egyre sokrétűbb közösség által működtetett állattartó alrendszerekkel, illetve kicsit a Kóspallagon alakuló közösségi kezdeményezésekkel is. Milánkovics Kinga segítségével a permakultúra társadalmi vetületeiről, és a tudatos öregedésről gondolkodunk majd együtt. Ezen a hétvégén is tovább gyakoroljuk a tervezést, illetve lehetőség lesz kisebb gyakorlati munkákban kipróbálni magunkat.

 

Záró helyszínünk a Nagyszékelyi Füvészkert, ahol az előző hétvégéken szerzett tudást és tapasztalatokat felhasználva, kis csoportokban, tervezésben gyakorlott mentorok segítségével tudjátok magatokat kipróbálni  helyi családok portái vagy helyi kötődésű nem területalapú feladatok tervezésében. Ezen a helyszínen házigazdánk, Kardos Etelka nagy szeretettel várja az érdeklődőket két opcionális előnapra is, ahol többek között lesz ökoépítészet a gyakorlatban, tejfeldolgozás fejéstől a sajtig és kenyérsütés is. Délutánonként a gyakorlati blokkok alatt ellátogatunk a Magház alapító kertjébe, Lantos Tamással gyümölcsészkedünk és lesz lehetőség bekapcsolódni a helyszín napi tevékenységeibe is.

 

A képzés technikai részletei:

 

Az oktatás díja:

Normál díj: 210 000 Ft

Támogatói díj: 250 000 Ft, amivel támogatod azt, aki nem tudja kifizetni az oktatás teljes díját.

Támogatott díj: 70 000 Ft  (az ellátás díja ebben az esetben is fizetendő, a kedvezmény csak az oktatási díjra vonatkozik). Támogatott helyet a regisztrációs lapon lehet igényelni. A támogatott hellyel részt vevőktől időnként – ha nem megy a tanulás rovására – egy kis szervezői segítséget is fogunk kérni.

 

Családi kedvezmény (10%) igényelhető, amennyiben együtt jöttök.

 

Ellátás díja:

13 napi alapellátás: 120 000 Ft, ami a választott komfort fokozattól, egyéni igényektől függően fölfele is, és lefele is változhat (például ha valaki kényelmesebb szállást igényel, esetleg egy-egy alkalommal hazamegy aludni/ nem kér ebédet, stb.).

 

Az alapellátás díja magában foglalja az egyszerű szállást (sátor, esetenként fedett szín, faházikó vagy jurta), a helyszín használatot és napi egyszeri kiadós vegán meleg étkezést, amit mindenki igényeinek megfelelően kiegészíthet nem vegán feltétekkel. Reggelihez és vacsorához alapvető dolgokat (kenyér, tej, kávé, tea) biztosítunk, ezt mindannyiunk által hozott batyus finomságokkal egészítjük ki. Szállásban és étkezésben ettől eltérő igényeket a regisztrációkor egyeztetünk.

 

Jelentkezés menete, fizetés:

 

Jelentkezésed véglegesítéséhez 70 000 Ft előleg szükséges, melynek befizetési módjáról a regisztráció visszaigazolásakor küldünk tájékoztatót. A regisztráció és az előleg befizetése után, de még a végleges elköteleződés előtt küldünk egy részletes tematikát, illetve biztosítunk egy online találkozási lehetőséget, ahol kicsit megismerkedhetünk egymással, illetve minden felmerülő kérdésre igyekszünk választ adni. A teljes oktatási díjat 2025. március 15. előtt kérjük átutalni (ha ez probléma, jelezd, szükség esetén ettől eltérő fizetési konstrukciót is tudunk biztosítani), az ellátás egyeztetett díja pedig az első és harmadik hétvégéken, két részletben, készpénzben fizetendő.

 

Lemondási határidő 2025. március 15., az addig történő lemondás esetén visszakapod a teljes befizetett összeget, az utána történő lemondás esetén nem áll módunkban visszafizetni azt.

 

JELENTKEZÉS: https://forms.gle/cmAt2XQLz3GzLykV8

Amennyiben bármilyen kérdésed van, írj nekünk a BerkenyePDC@permakultura.hu email-címre! A program, illetve az oktatók listája minimálisan változhat, ennek jogát fenntartjuk. Sok szeretettel várunk képzésünkre!