Magyar Permakultúra Egyesület

A permakultúra magyarországi ernyőszervezete


Permakultúra Klub – Élhetőbb városok – klímaszabályozási lehetőségek és élelemtermelés

Event date: 2024.11.22.
1. előadás:
Szivacsvárossal az élhető városért, az egészséges lakókért
A szivacsváros egy olyan gyűjtő kifejezés, amely olyan zöldfelület fejlesztési technológiákat foglal magába, amelyek célja a csapadék helybentartása és növényekkel történő hasznosítása. A város túlélésnek kulcsa a klímaváltozásban a zöldfelületek és a fák számának növelése. A zöldfelület a várost védő bőrszövet, amely megvédi a lakókat a szélsőséges időjárási kihívásoktól.
Szőllősi Gábor az Agrofuturával 2013 óta dolgozik a mezőgazdaság biológiai alapú, regeneratív szemléletű megújításán. Mára számos gazdaság használja humuszképződést támogató rendszereiket és komposztálási technológiájukat. A Gardenfutura 2020 óta van a városi zöldfelület fejlesztési piacon. Felismerték, hogy ha a mezőgazdasági talajok és termelés nehéz helyzetben van, akkor a városi élet és a talajok már bel is zuhantak a szakadékba. Nevükhöz köthető a szivacsváros koncepció meghonosítása és számos projekt tervezése, megvalósítása.
2. előadás:
A városi permakultúra lehetőségei
István az elmúlt évek városi projektjei mentén mutatja be a permakultúra által nyújtott lehetőségeket. Szó lesz a Perma Gang Project kísérletről, különböző városi óvodákban, gyermekotthonban és közösségi kertben szerzett fejlesztői tapasztalatairól. Megtudhatjuk, hogy miként jelennek meg egyes területeken és közösségekben a permakultúra alapelvei, hogyan tanulnak a belvárosban gyermekek az ökológiai rendszerről. Arra is választ kapunk, hogy miként segítenek a természet mintázatai egy látszólag reménytelen területen a vízbiztonságon. Az előadó stratégiákon és technikákon keresztül ismerteti, hogy miként lehet sikeresen élhetőbb és fenntarthatóbb élettereket kialakítani a város szinte bármely pontján, miközben a gazdák és a bioszféra egyaránt profitál a permakultúra szemléletéből.
Lőrinczi István közel 25 éve foglalkozik közösségfejlesztéssel, 15 éve fenntarthatósági projektekkel és ismeretterjesztéssel egészítette ki tevékenységét. A permakultúrával 2019-től kezdett mélyebben foglalkozni. 2020-ban indította el a Perma Gang Project-et, mely a szakma és a média érdeklődését is felkeltette, és a 2020-as Highlights of Hungary díj jelöltjei közt is szerepelt a kísérlet. Permakultúra tervezőként elsősorban a városi permakultúra meghonosodásán és elterjedésén dolgozik, azonban nemzetközi munkákba is belekóstolt és tervezőtársaival vidéki nagyobb területek regenerációját is végzik. Nagyrészt óvodákban, gyermekotthonokban, iskolákban, közösségi kertekben végez területfejlesztést, azonban kiskertekben, erkélyeken egyéni megbízásokon is dolgozik. 2022-től a terézvárosi Rózsa közösségi kert szakmai vezetője, melynek fejlesztése a permakultúra elvei alapján valósul meg a helyi közösség aktív részvételével. Annak érdekében, hogy minél többen ismerjék fel a szemlélet lényegét, rendszeresen tart a témában képzéseket és ismeretterjesztő előadásokat, workshopokat.
A két előadás után pedig egy izgalmas kerekasztal beszélgetés kezdődik.